poniedziałek, 23 czerwca 2014

Kilka słów o tacie w życiu dziecka

Żyjemy w czasach kiedy rola ojca uległa wielkim przeobrażeniom. Dziś tata może widzieć swoje dziecko już na porodówce, nie musi czekać na telefon ze szpitala, że właśnie urodziło mu się dziecko. Może je przytulić zaraz po porodzie, być z nim po powrocie do domu. Wiele się zmieniło na lepsze. Wiele jeszcze powinno się zmienić. Dzisiaj naszła mnie refleksja nad rolą ojca w życiu dziecka.
Już nie jedna osoba pisała na pewno na ten temat książki, ja napiszę w kilku słowach ;) Rola ojca w życiu i w wychowaniu potomstwa jest OGROMNA!
To dzięki tacie dziewczynki mogą mieć w przyszłości dobre relacje z mężczyznami i poczucie dowartościowania jeśli w dzieciństwie tata był częścią jej życia, spędzał z nią czas, podkreślał jaka jest ważna i piękna. To dzięki ojcu chłopiec staje się prawdziwym mężczyzną ma szacunek do kobiet i potrafi naprawić to co mężczyzna powinien umieć naprawić ;) Dzięki tacie dzieci mają poczucie bezpieczeństwa, to od niego uczą się wielu cennych rzeczy i wzorców zachowań. Dzieci potrzebują obojga rodziców. Potrzebują taty nie tylko z doskoku czy całującego ich wieczorem do snu. Potrzebują ojców, którzy pobawią się z nimi, pójdą na spacer, pojadą na wycieczkę, odkryją nowe miejsca. Nauczą jak się zachowywać i jak bronić własnego zdania, nauczą dzieci jak żyć z męskiego punktu widzenia. My matki jesteśmy kimś wyjątkowym dla naszych dzieci, ale nie zapominajmy o tym, że wyjątkowy w oczach dziecka ma być też tata. Jeśli odsuwa się na bok, boj się maleństwa lub później nie ma czasu dla starszego syna nie zniechęcajmy się my matki jesteśmy też od tego, żeby zachęcić swojego życiowego partnera do kontaktów z własnym dzieckiem nie tylko dla jego dobra, ale i dla naszego.
Dzięki bliskości rodziców dziecko jest szczęśliwe i spełnione. Czuje miłość i dzięki temu jego dzieciństwo jest pełne barw i beztroskie.
Dbajmy o wzajemne relacje naszych dzieci i ich ojców :)
Cieszę się, że mój mąż spędza czas z Natanielem, chociaż czasami uważam, że mógł by poświęcić mu jeszcze więcej czasu to i tak cieszę się, że go przebiera, bawi się z nim, chodzi na spacery, do piaskownicy, wygłupia się, a na koniec dnia wspólnie go kąpiemy i dostaje od nas buziaki na dobry sen :)


4 komentarze:

 1. Tata jest potrzebny dla równowagi :) Mama to mam i ma kobiece podejście a facet to facet ważny tak w życiu syna dla którego jest wzorem jak w życiu córki dla której jest i pozostanie pierwszym mężczyzną życia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie w 100 % się zgadzam z Twoją wypowiedzią :)

   Usuń
 2. Ojciec w życiu dziecka odgrywa ogromną rolę. Matka jest tą, która trzęsie się nad dzieckiem, obawia się o jego zdrowie i często nie pozwala mu na tak ważne dla niego odkrycia. To tato pokazuje i pozwala dziecku jak wspinać się na drzewa, jak z nich zeskakiwać, jak opiekować się innymi, jak być odważnym. Polecam książkę Dzikie Serce. Tęsknoty męskiej duszy. John Eldredge'a. Nie jest długa więc można ją przeczytać jednego wieczora. Jest książką do której się wraca, polecam ją każdej matce, ale przede wszystkim każdemu ojcu. Autor świetnie pokazuje jak ojciej jednym słowem wypowiedzianym w dzieciństwie potrafi skreślić dziecko do końca życia. Ukazuje też jak może sprawić, by syn czuł się mocny i męski, w tym jak najbardziej pozytywnym znaczeniu.
  Cieszę się, że ten temat został poruszony na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu bardzo dziękuję za Twój komentarz. Do książki na pewno zajrzę, a może i kupię ją na jakiś prezent dla męża. Myślę, że warto zagłębić się w tą tematykę, bo dobry ojciec, zarówno i matka mogą dać wiele dziecku, a złe słowa mogą siedzieć w dzieciach i niszczyć je od środka, rodzic może zapomnieć co powiedział, a w dziecku siedzi to głęboki i rani. Także postawa rodziców jest tu bardzo ważna na kolejne lata życia dziecka, na jego stosunki z rówieśnikami, a później na wybór życiowego partnera.

   Usuń