niedziela, 31 sierpnia 2014

Mamusiu, tatusiu powiedz kocham, przytul mnie

Kochani dzisiaj post ważny, ważny by przypomnieć o tym co w życiu jest cenne. Dla większości z Was może nie napiszę nic nowego, ale dla niektórych może stanie się to przypomnieniem. Czy przytulacie swoje dzieci, czy dajecie im odczuć, że są kochane?
Pytanie wydawać by się mogło retoryczne, ale takie nie jest.
Jedni odpowiedzą pewnie, że kocham, bo daje mu jeść, sprzątam po nim, zaspakajam wszystkie jego potrzeby.
Ale dla dziecka to nie oznacza, że je kochasz - przystań na chwilę, pomyśl czy dla Ciebie było by to okazywaniem miłości?
Może po części tak, ale brakuje czegoś ważnego, czego?
Powiedz swojemu dziecku, że je kochasz, że cieszysz się, że je masz.
Daj mu buziaka na dobranoc i tak o bez okazji, przytul je bez powodu.
Drogi rodzicu pęd dzisiejszych dni jest ogromny, mija dzień, za dniem, dzieci tak szybko rosną. Przyjdzie dzień, że będzie za późno na to by przytulić swoje dziecko, bo ono już nie będzie tego chciało. Póki możesz okaż mu miłość, dzięki temu dajesz mu wielkie uposażenie na przyszłość.
Jeśli dziecko czuje się kochane jest szczęśliwe, ma wyższe poczucie wartości, wie, że gdy coś złego się dzieje ma z tym do kogo się zwrócić i jesteś to Ty rodzicu, nie kto inny.
Przystań przy swoim dziecku, weź je na ręce powiedz, że kochasz!
Czasami wydaje Ci się, że masz dość, że dziecko to ciągłe obowiązki, ale tak na prawdę dziecko to wielki dar, dar dany nam po to by pokazać nam, że jesteśmy za tą małą istotkę odpowiedzialni, ale dziecko o wiele więcej nas uczy niż widzimy to na pierwszy rzut oka.
My dorośli coraz częściej wpadamy w wir czasu, dziecko pokazuje nam, że czas nie ma znaczenia, że ważne są pewne stałe punkty dnia, ale aby cieszyć się, życiem musimy spojrzeć na nasze dzieci. Wtedy i nasze obowiązki staną się łatwiejszymi i pojawi się uśmiech na naszych twarzach, bo dziecko to taka istota, która rozpromienia wszystko w koło.
Więc nie obdzieraj swego dziecka z tych dziecięcych chwil mów mu często, że je kochasz. Poświęć czas na zabawę, weź na ręce zrób coś co wydaje Ci się absurdalne w Twoim wieku, poczuj się jak Twoje dziecko i pokaż, że jesteś dla niego,masz czas by z nim porozmawiać, pobawić się i pośmiać.
Za kilka lat to zaprocentuje, Twoje dziecko będzie Twoim przyjacielem, a czemu? Bo Ty drogi rodzicu byłeś jego przyjacielem gdy ono tego potrzebowało.
Weź kartkę i długopis napisz list do swojego dziecka, napisz o swoich przewinieniach, o upadkach i tym jak bardzo je kochasz, napisz, że chcesz być dobrym rodzicem. Napisz wszystko to co Cię martwi, boli i zasmuca. Potem zrób grubą kreskę i napisz o radościach dnia codziennego, o postępach jakie poczyniło Twoje dziecko, o tym co wspólnie odkryliście. Czego jest więcej? Na to pytanie sam sobie odpowiesz drogi rodzicu, ale nie ważne czy zmartwień i trosk czy radości jest więcej. Ważne jest byś w każdej sytuacji potrafił pokazać swojemu dziecku, że może na Tobie polegać, że mimo, że życie czasami przynosi nam trudne sytuacje to jesteście rodziną i razem jesteście w stanie pokonać więcej.
Więc przytul je tato,przytul je mamo, powiedz, że kochasz, bo ono tego potrzebuje.
Twoje dziecko jest Skarbem, które warto doceniać każdego dnia :)1 komentarz:

  1. Piękny i jakże ważny post. Jednak tak sobie myślę, że łatwiej jest przytulać i mówić, że się kocha młodszym dzieciaczkom, a często te starsze dzieci są bardziej zaniedbywane pod względem rodzicielskiej czułości i ilości poświęcanego im czasu.
    Pięknie napisałaś, że dziecko rozpromienia wszystko dookoła :-)

    OdpowiedzUsuń