środa, 16 października 2013

Edytor wspomnień

Lubicie wspominać? Wspominać ważne wydarzenia?
Ja uwielbiam, a co jak nie zdjęcia potrafi uwiecznić te wspomnienia na zawsze?
Według mnie zdjęcia są tym co może "zatrzymać" wyjątkową chwilę.
Wychowałam się w rodzinie gdzie mieliśmy dużo zdjęć (mimo, że kilkanaście lat temu nie było jeszcze cyfrówek, a zwykłe aparaty. To u nas w domu klisze szybko się zapełniał i zmieniały na kolejne) ja sama z dzieciństwa mam 5 grubych albumów zdjęć ;)
Z późniejszego okresu kolejne kilkanaście.
Dlatego u nas w domu zdjęcia odgrywały ważną rolę.
W rodzinie męża zdjęć było o wiele, wiele mniej (z trudem uzbierałam jeden album zdjęć z dzieciństwa mojego męża) dlatego też czasami trudno go namówić na jakąś małą sesje zdjęciową, bo po prostu nie jest do tego przyzwyczajony ;)
Jednak marzyła nam się już od dawna fotoksiążka.
Dzięki niej zdjęcia nabrały by jeszcze innego wymiaru i miały by elegancką oprawę.
I wiecie co?
Niedawno dzięki współpracy z drukujwspomnienia.pl nasze małe marzenie zostało spełnione :)
Dzisiaj chcemy Wam opisać jak krok po kroku można wykonać w Edytorze wspomnień fotoksiążke.
Na początku ze stosu zdjęć trzeba wybrać te, które chcemy mieć w fotoksiążce :)
zadanie, które wymaga wręcz mega wysiłku, bo zdjęć jest tyle, że trudno się na coś zdecydować (swoją drogą już żałuje, że nie mogę dodać jeszcze kilku zdjęć z  niedzielnego jesiennego spaceru ;)
Jak już przebrniemy przez ten najtrudniejszy krok jakim jest wybór zdjęć.
Zaczynamy przygodę z edytorem (u nas nie obyło się bez niespodzianek, przez co tworzenie fotoksiążki zajęło nam nieco więcej czasu niż się na to przewiduje, ale wybrneliśmy z sytuacji).
Najważniejsze to pracować na systemie Windows i tu dobrze, że mamy drugi komputer. Bo na laptopie mamy linux i za nic byśmy go nie zmienili na inne oprogramowanie, niestety właśnie część programów nie jest z nim kompatybilna i tu zadanie dla drukujwspomniena.pl może, by tak dla klientów z linuksem też zrobić program?
Było by na pewno łatwiej:)
A teraz zaczynamy tworzenie fotoksiążki:
Pierwszym krokiem (po wybraniu zdjęć;) jest pobranie i zainstalowanie Edytora Wspomnień na komputerze

Wystarczy kliknąć na zielony prostokąt z napisem: Zacznij tworzyć fotoksiążkę teraz.
Po pobraniu i zainstalowaniu programu otwieramy go i wgrywamy wszystkie wybrane zdjęcia. Pojawią się one na pasku po prawej stronie.
Jeśli ktoś woli może wybrać gotowy szablon fotoksiążki i wstawiać tylko swoje zdjęcia i napisy.
My jednak stworzyliśmy swoją fotoksiążkę od podstaw. Standardowa fotoksiążka zawiera 23 strony (20 stron ze zdjęciami i 2 strony na okładkę, oraz jedna biała pusta). Oczywiście jeśli toś chce więcej stron nie ma problemu za każdą kolejną dopłacimy tylko 1,25 zł.
Musimy zdecydować się co chcemy mieć na pierwszej stronie my postanowiliśmy, że ułożymy w pewnym sensie historie Nataniela.
Zaczęło się to od nas więc na pierwszej stronie wstawiliśmy swoje zdjęcia i tło.
Tło możecie wybrać z tych dostępnych w edytorze - może być to tło jednolite lub np. dziecięce, z krajobrazem itp. ponad to możecie też wstawić do edytora jako tło własne zdjęcie i na nie nanieść mniejsze, lub wybrać dowolne tło ze swojego komputera.
Tu dla ułatwienia pokażemy Wam gdzie wybrać tła:
Jak widzicie po jednej stronie jest pasek z podglądem zdjęć, po drugiej są tła które wybieracie. My w tym przypadku wybraliśmy tło dostępne z królikiem, bo ładnie komponowało się ze zdjęciem i tekstem pod nim.

Dodatkowo możecie z paska obok tła wybrać ozdobniki do zdjęcia m.in. serduszka, listki, króliczki i wiele innych.
Fajnie się komponują wtedy gdy mamy jednolite tło i czymś chcemy je urozmaicić.
Po ozdobnikach kolejna podstrona to Inne tam też możecie znaleźć kolejne ozdobniki.
Na dole strony pod stroną gdzie tworzymy fotoksiążkę można dobrać sobie odpowiedni szablon rozmieszczenia zdjęć (na każdej stronie oczywiście może być inny) i tu również możecie sami dopasować sobie jak chcecie mieć rozmieszczone zdjęcia na danej stronie nie korzystając z szablonu. To już zależy tylko od Was i waszej wyobraźni.
Jedno jest pewne korzystając z gotowych szablonów będzie szybciej, ale jeśli komuś zależy na czymś innym (nie standardowym) to warto poświęcić chwilę dłużej, a efekty wyjdą na prawdę fajnie.
Jest też w programie kilka funkcji, których nie widać niestety na pierwszy rzut oka np. dodawanie ramki do zdjęcia. 
Ale można ją znaleźć na pasku narzędzi na trzeciej ikonie od prawej strony w dolnym rzędzie.Tekst do zdjęć można dodać w bardzo prosty sposób klikamy w edytor tekstu i wpisujemy wybrany tekst. Następnie możemy konfigurować wielkość, kolor oraz styl czcionki. Dobrym rozwiązaniem jest to, że w oknie tekstowym od razu widać wszystkie zmiany.


Tu możecie zobaczyć jak dobrać kolor tła - jednolite tło wbrew pozorom jest lepsze niż z różnymi detalami, bo wtedy lepiej się odznaczają zdjęcia. Jedna my mamy mało takich stron ;) niestety nie wszystkie tła pasują do wszystkich zdjęć, bo czasami nie widać najważniejszego detalu tła, bo zasłania je zdjęcie lub tło jest tak jaskrawe, że nie widać dobrze zdjęć (wtedy najlepiej dodać ramkę gdzie zdjęcia będą odcięte od tła i lepiej widoczne).

Jednolite tło możecie wybrać z całej pokazanej w kole palety barw. Jest tego sporo więc często ciężko się zdecydować. Na tej stronie my, akurat postawiliśmy na jednolite stonowane barwy i dodaliśmy tylko 2 ozdobniki w postaci serc.

Tworzenie fotoksiążki jest procesem więc nie warto robić jej w 5 minut, tak tylko, żeby była. My kilka razy sprawdzaliśmy naszą wersje i poprawialiśmy to co nam nie odpowiadało.
Jeśli np. po przejrzeniu uważacie, że któreś strony ze sobą się nie łączą dobrze, wtedy jest możliwość ich przestawienia. My skorzystaliśmy z tej opcji w jednym przypadku, bo nie pasowały nam 2 strony tematycznie do siebie.
Staraliśmy się na każdej ze stron pokazać jakiś inny aspekt naszego życia na jednej była rodzina, na drugiej wakacje, na kolejnej stylizacje Nataniela i nie zabrakło też strony z jedzeniem, które Nataniel uwielbia

Jednak podsumowując najwięcej pracy sprawiła nam okładka. Zrobiliśmy ją w programie gimp i dopiero w całości wstawiliśmy do projektu. Gdyby nie tata Nataniela okładki by nie było;P
Więc myślę, że jest to spore utrudnienie dla osób, które nie umieją pracować w programach graficznych.
Można też wstawić pewnie 2 zwykłe zdjęcia z podpisem, ale my chcieliśmy nieco inny wygląd okładki i na to poświęciliśmy razem sporo czasu.
Trzeba było wszystko dopasować tak, aby zgadzało się z rozmiarem okładki i nie wychodziło po za krawędzie gdzie okładka będzie się składać.
Także myślę, że proces tworzenia okładki mógł by zostać przez firmę uproszczony tak by każdy miał dostęp do swojej wymarzonej oprawy fotoksiążki. (dopisek: właśnie się dowiedzieliśmy, że przy wyborze gotowego projektu zrobienie okładki jest dużo łatwiejsze - więc osoby, które nie umieją obsługiwać się w  programach graficznych też mają szansę na ładną okładkę.My poszliśmy ja widać trudniejszą drogą własnego projektu przez co okładka zabrała nam więcej czasu ;)
Najważniejsze jednak jest to, że jeśli macie jakieś problemy przy tworzeniu możecie skorzystać z poradnika na stronie drukujwspomnienia.pl lub skontaktować się bezpośrednio z obsługą, która chętnie odpowie na wszystkie Wasze pytania.
Dzięki nim mamy swoją fotoksiążkę, bo nasz Windows spłatał nam figle i nie mogliśmy jej ani zapisać, ani przesłać do realizacji. Dlatego tez nie lubimy pracować na tym oprogramowaniu ;)
Ale podsumowując ogólnie cały proces tworzenia fotoksiążki jest przyjemnością. Może nie zawsze efekt jest od razu zadowalający, ale trzeba próbować i każdemu może wyjść z tego coś co zostanie w Waszych domach na wiele lat i będzie pamiątką dla następnych pokoleń.
Nasza fotoksiążka jest już w drodze.
Jak dojdzie pokażemy Wam jak wyszła :)
drukujwspomniena.pl możecie znaleźć też na fb pod tym linkiem https://www.facebook.com/drukujwspomnieniaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz